PP FinancialTimes

Výsledková sezóna se vyvíjí nečekaně dobře

V rámci nyní vrcholící výsledkové sezóny ve Spojených státech za druhé čtvrtletí reportovalo již přibližně 80 % společností z indexu S&P 500.

Více než čtyři pětiny z nich přitom překonaly odhady analytiků na úrovni čistých zisků, 64 % si pak vedlo nečekaně dobře na úrovni tržeb. To však nic nemění na tom, že uzavření ekonomiky si v souvislosti s pandemií vybralo krutou daň. Podle současných odhadů totiž největší americké společnosti ve druhém kvartálu zaznamenaly meziroční propad čistých zisků o téměř 35 % za 9,3% poklesu tržeb.

Velmi dobře si vedly technologické firmy, které prozatím zaznamenaly pokles čistých zisků o pouhých 1,7 %. To je důvodem, proč jejich akcie mají v uplynulých měsících tendenci výrazně růst. Naopak vůbec se nedaří odvětví energetiky, dopravy či automobilovému průmyslu. Firmy z těchto segmentů se ve druhém kvartálu jako celek propadnou do ztráty.

Letos by pak společnosti z indexu S&P 500 měly vykázat meziroční propad čistých zisků o téměř 22 %. V následujícím roce však investoři čekají výrazné oživení, když by se ziskovost amerických firem měla dostat téměř na loňskou úroveň. Koronavirus tak sice napáchá výrazné škody, pravděpodobně však jen dočasného charakteru.

Vývoj růstu tržeb a čistých zisků firem v rámci S&P 500 (včetně predikce)