PP FinancialTimes

Týdenní přehled: inflace nabírá na síle

Cenový růst pokračuje v nečekaně rychlém tempu, a to jak na domácí půdě, tak i ve Spojených státech, kde dosahuje nejvyšších úrovní za posledních 31 let. Velmi uvolněná politika vlád a centrálních bank si tak vybírá svoji daň.

Akcie ve Spojených státech mírně sestoupily z předchozích maxim. Konkrétně nejsledovanější index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal 0,3 % na 4 683 bodů. Příčinou byla již zmíněná nečekaně vysoká inflace, což zvyšuje pravděpodobnost na rychlejší utahování měnové politiky Fedu. Konkrétně říjnová inflace v USA dosáhla 6,2 % meziročně, to je nejvyšší hodnota od roku 1990. Index cen výrobců (PPI) vzrostl dokonce o 8,6 %.

Příčiny tohoto vývoje zůstávají stále stejné – silná poptávka, slabá nabídka, problémy v rámci dodavatelských řetězců v kombinaci s nedostatky pracovní síly a zdražujícími komoditami ženou ceny výše. Určité složky inflace jsou bezesporu přechodného charakteru, zejména se to týče energií, pohonných hmot či automobilů. Na druhou stranu vysoké ceny bydlení a práce budou dlouhodobým problémem. Lze tak sice čekat, že v druhé polovině příštího roku se inflace v ČR i ve vyspělém světě začne snižovat, nicméně oproti situaci před pandemií zůstane delší dobu na zvýšených úrovních.

Domácí růst spotřebitelských cen v říjnu dosáhl hodnoty 5,8 %, přičemž inflační tempo by mělo v příštích měsících dále akcelerovat. Na přelomu roku se hovoří dokonce o hladině 7-8 %, neboť do současných cen se ještě nestihlo znatelněji propsat enormní zdražení energií. To nejsou dobré zprávy pro české domácnosti, které drží na účtech v bankách více než polovinu svých úspor.

Vysoká inflace už začíná mít dopad i do nálady amerických spotřebitelů. Sentiment University of Michigan aktuálně dosahuje nejnižších hodnot za posledních 10 let právě z důvodu inflačních obav. Podle průzkumů očekávají Američané v horizontu jednoho roku bezmála 6% inflaci. Zajímavé tak bude sledovat, zda se obavy promítnou i do ochoty utrácet, a to zejména v rámci klíčové vánoční nákupní sezóny.

Vzhledem k vyšší inflaci se logicky dařilo zlatu, které vystoupalo na nejvyšší úrovně za posledních 5 měsíců. Nová maxima pak překonával bitcoin, když krátce pokořil hladinu 68 000 USD. Naopak ropa Brent mírně poklesla na úroveň okolo 82 USD/barel. Na ceny u domácích čerpacích stanic, kde se Natural 95 prodává již za více než 37 CZK/l (meziročně o 34 % výše), to však bude mít jen minimální vliv.

Nepříliš dobré zprávy přichází z Evropy, kde se opět naplno rozjíždí koronavirová epidemie. Některé země již zavádějí lockdowny a restrikce, což se nepochybně promítne do vývoje ekonomiky starého kontinentu. Na akciové trhy to však prozatím nemá výrazný vliv, když index STOXX Europe 600 v týdnu připsal 0,7 %.

Investoři si tak uvědomují, že v prostředí vysoké inflace a nadále extrémně nízkých výnosů na dluhopisech zkrátka není alternativ. Akcie jako jedno z mála aktiv mají potenciál na dosažení zajímavých reálných zisků. Dařit by se mělo zejména hodnotovým a cyklickým společnostem, které budou schopny přenést vyšší náklady na své zákazníky.

V nyní začínajícím týdnu bude zajímavé sledovat zejména úterní statistiku indexu cen výrobců v ČR. V eurozóně pak budou ve stejný den reportovány statistiky HDP a nezaměstnanosti. Za zmínku stojí i report maloobchodních tržeb v USA, kde se očekává meziměsíční nárůst o 1,2 %. Ve středu pak přijde na řadu inflace v rámci zemí platících eurem. Celkově by však mělo jít o klidnější týden, alespoň při pohledu na výčet očekávaných událostí.

Graf týdne: Inflace v USA nadále akceleruje