Navzdory poněkud nečekanému ovládnutí amerického Kongresu demokraty a následným politickým bouřím zůstávají trhy až překvapivě klidné. Investoři sázejí na úspěšné potlačení pandemie pomocí vakcín a globální ekonomické oživení v roce 2021.
Proběhlé senátní volby v Georgii překvapivě vyhráli demokraté, díky čemuž získají obě komory Kongresu a již brzy jejich zástupce ovládne i prezidentské křeslo. Jedná se o z dřívějšího pohledu negativní scénář, který otevírá dveře pro možné zvýšení korporátních daní ve Spojených státech. Akcie však na výsledky voleb reagovaly překvapivě pozitivně.
Investoři totiž spoléhají na slibované rozsáhlé fiskální stimuly, které by měly udržet ekonomiku na nohou. Demokraté zároveň ovládnou Senát tím nejmenším možným rozdílem, což schopnost plného prosazení některých kontroverzních bodů jejich programu oslabuje. Změny v oblasti daní navíc vzhledem k složité ekonomické situaci podle všeho nebudou v letošním roce prioritou.
Akcie tak navzdory útoku zastánců Trumpa na budovu Kongresu pokořily nová historická maxima. S&P 500 zpevnil v minulém týdnu o bezmála 2 %, přičemž ještě více se dařilo menším společnostem, když Russell 2000 posílil dokonce o přibližně 6 %. Slušně se vedlo i evropským akciím, které jako celek připsaly 3,3 %, a to navzdory zhoršující se pandemické situaci. Pomohly zprávy o schválení vakcíny od společnosti Moderna v EU, tu je možné uchovávat ve vyšších teplotách než očkovací látku konkurenčního Pfizeru.
Dařilo se i ropě, která v případě amerického lehkého typu WTI poprvé od začátku pandemie pokořila hladinu 50 USD/barel. K tomu pomohlo zasedání uskupení OPEC+, které se dohodlo na nenavyšování těžby z lednových úrovní. Pro mnohé překvapivě i v průběhu víkendu nadále rostla cena bitcoinu, která pokořila hladinu 40 000 USD za minci, a to bez důležitých zpráv. Do kryptoměn evidentně naskakují drobní investoři, když četnost vyhledávání slova bitcoin v ČR dokonce překonala hodnoty z konce roku 2017.
V závěru minulého týdne příliš nepotěšil report z trhu práce, když v průběhu prosince ekonomika Spojených států přišla o 140 000 míst. Příčinou je logicky opětovné uzavření ekonomiky a související restriktivní opatření, když v práci ve větší míře končili lidé z gastro segmentu. Míra nezaměstnanosti se v USA nachází na 6,7 %, což je stále slušné číslo, na jaře totiž nezaměstnanost atakovala hladinu 15 %.
V následujících týdnech se pozornost investorů alespoň částečně přesune k výsledkové sezóně za poslední kvartál loňského roku. Tu tradičně odstartují velké bankovní domy, již v pátek reportují Citigroup, JP Morgan nebo Wells Fargo. Investoři na souhrnné bázi pro S&P 500 očekávají pokles čistých zisků o 10 % za v podstatě stagnujících tržeb. Za zmínku stojí i středeční report inflace v USA či páteční statistika maloobchodních tržeb. Ve středu bychom se rovněž měli dočkat čísel z tuzemského maloobchodu a domácí inflace.
Investoři jsou navzdory všem rizikům optimističtí a sází na postupnou normalizaci ekonomické aktivity i životů nás všech, a to zejména v druhé polovině roku. K tomu dopomůžou silné vládní stimuly, zejména poté, co se kormidla na politické scéně v USA chopili demokraté s Bidenem v čele. V současných cenách akcií je tento příznivý vývoj již z velké části započítán, s nemalou pravděpodobností tak lze očekávat nárůst volatility v příštích měsících.