PP FinancialTimes

Banky pod tlakem, zisk Monety klesl o 38 %

Finanční sektor patří mezi odvětví silně zasažená současnou pandemií. To dokládají i výsledky Moneta Money Bank, jejíž čistý zisk za první tři čtvrtletí poklesl o 37,6 % na 1,9 miliardy korun.

Výsledky bank negativně ovlivňuje pokles úrokových sazeb, což způsobuje snížení úrokových marží. Velkým problémem je i očekávaný nárůst podílu špatných úvěrů v portfoliích bank, které jsou nuceny kvůli tomu tvořit opravné položky.

Celková výše opravných položek k úvěrům letos činila 3,1 miliardy korun. Z toho krytí očekávaných rizik spojených s pandemií dosáhlo 2,4 miliardy.

Pozitivní je zlepšení výhledu pro příští roky, v roce 2021 by měla Moneta vygenerovat čistý zisk 2,8 mld. Kč. Růst úvěrů by však měl dosahovat do roku 2025 meziročního tempa 6,5 %, což je nižší než dříve avizovaná hodnota.

Výsledky jako takové tak lze hodnotit neutrálně, což dokládá i vývoj akcií na pražské burze. Moneta v dopoledních hodinách klesá o nízké desetiny procenta. Od začátku roku je pak levnější o 37 %.

Akcie českých bank tak za současných úrovní mohou být dobrou sázkou na to, že se situace v ekonomice zlepší a úrokové sazby opět vzrostou. Koronavirovou pandemii by navíc domácí bankovní domy měly ustát se ctí, neboť jsou silně kapitálově vybavené.

Vrásky však investorům přidělává nyní řádící druhá vlna pandemie koronaviru, která může negativně ovlivnit finanční kondici dlužníků a tím pádem i hodnotu úvěrových portfolií.

Letošní vývoj akcií Moneta Money Bank, zdroj: pse.cz