PP FinancialTimes

Čínský fintechový lídr Ant Group míří na burzu

V průběhu podzimu se v Číně chystá doslova gigantické IPO, na burzu míří společnost Ant Group, tamní lídr v oblasti digitálních plateb s odhadovanou valuací přes 200 miliard dolarů.

Ant Group hodlá na burzách v Šanghaji a Hong Kongu upsat celkem 15 % svých akcií, což by při odhadovaném ocenění mělo společnosti přinést přes 30 miliard dolarů. Šlo by tak o historicky největší IPO, které by svým objemem dokonce překonalo loňský dlouho očekávaný úpis ropného těžaře Saudi Aramco.

Ačkoliv je v rámci Evropy společnost Ant Group velkou neznámou, v Číně byste hledali zřejmě velmi obtížně někoho, kdo o ní nikdy neslyšel. Jejích produktů totiž pravidelně využívá více než třetina všech Číňanů.

Ant Group se soustředí nejen na platební služby (Alipay), ale působí i v oblasti pojištění, investic nebo poskytování půjček. Na několik kliknutí tak skrze mobilní aplikaci mohou její zákazníci využívat prakticky všech základních finančních služeb.

Bohužel pro investory ze západního světa bude nákup akcií Ant Group komplikovaný, neboť ne každý má na burzy v Šanghaji nebo Hong Kongu přístup. Společnost se bohužel vzhledem ke složitým americko-čínským vztahům rozhodla neusilovat o zalistování akcií v USA. Není se však čemu divit, když Trumpova administrativa hrozí stažením čínských společností z amerických burz.

Přehled prozatím největších světových IPO, mld. USD, zdroj: CNN