PP FinancialTimes

České HDP vloni pokleslo o 5,6 %

Domácí ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pozitivně překvapila, když oproti předchozímu kvartálu nastalo mírné oživení. Tahounem byl hlavně průmysl, na který nemají restriktivní opatření tak výrazný vliv jako na odvětví služeb. Za celý rok však došlo k nejhlubšímu propadu v novodobé historii.

Ve čtvrtém kvartálu rosta tuzemská ekonomika podle předběžných odhadů mezičtvrtletně o 0,3 %, meziročně však došlo k propadu o 5 %. Za celý loňský rok tak podle předběžných čísel HDP pokleslo o 5,6 %, což je nejhorší výsledek v historii ČR. Navzdory tomu jde o pozitivní překvapení, koruna reagovala mírným posílením pod hladinu 25,9 EUR/CZK.

Pod tlakem zůstává nadále sektor služeb, který doplácí na znovu zavedená opatření proti šíření pandemie koronaviru. Naopak průmyslu se navzdory restrikcím daří zvyšovat produkci, když výrobní provozy fungují bez výraznějších omezení a plní nadále silnou zahraniční poptávku. Nejlépe se daří klíčovému automobilovému průmyslu či výrobě elektroniky.

Česko si tak ve srovnání se zahraničím vede lépe, když ekonomika eurozóny v loňském roce poklesla o 6,8 %. Důvodem je zřejmě vyšší orientace Západu na odvětví služeb. Zejména gastronomie, cestovní ruch a na ně navázaný maloobchod si aktuálně prochází nezáviděníhodnou situací.

Většina lidí však stále má dostatek prostředků, zejména díky nízké nezaměstnanosti a státním podporám. Nůžky mezi jednotlivými sektory se tak rozevírají, když se nadále vetší objem nákupů přesouvá na internet.

Vývoj v příštích měsících je však otázkou. Ukončení vládních opatření se zdá být v nedohlednu a očkování probíhá jen velmi pomalu. Na znatelný dopad vakcinace si tak zřejmě budeme muset počkat až do druhého pololetí. Návrat do předkrizových úrovní lze pak čekat až koncem roku 2022.

Meziroční změna HDP ČR, kvartální data, zdroj: tradingeconomics.com