PP FinancialTimes

Zasedání a vyšší pravomoci ČNB

V rámci svého včerejšího zasedání ČNB nepřekvapila a ponechala úrokové sazby beze změny. Důležitější však byl komentář ohledně toho, jakým způsobem bankovní rada přemýšlí o budoucím utahování měnové politiky.

Guvernér Rusnok vnímá jako stále největší riziko pomalé odeznívání epidemické situace, s čímž se pojí hrozba nízkého ekonomického růstu. Bankovní rada tak bude podle všeho v oblasti zvyšování úrokových sazeb opatrná a přistoupí k tomu až ve chvíli, kdy se objeví jasné světlo na konci tunelu. ČNB pro letošní rok očekává ekonomický růst o 2,2 %, nejistota spojená s výhledem je však i letos vysoká.

Investoři očekávají první nárůst sazeb pravděpodobně až na podzim, a to zejména vzhledem k nárůstu inflace. Letos by tak mohlo dojít ke dvojnásobnému utažení měnové politiky. I v dalších letech bude docházet k postupné normalizaci, když na úroveň okolo 2 % by se dvoutýdenní repo sazba měla dostat v roce 2023.

To by se mělo postupně projevovat v nárůstu úrokových sazeb na úvěrech, ať už poskytovaných domácnostem či firmám. K mírnému oživení by mohlo dojít i v oblasti úročení vkladů. Měnové podmínky však zůstanou nadále uvolněné, a to i vzhledem k rostoucímu dluhu, jehož financování by se v případě vyšších úroků prodražilo.

V souvislosti s ČNB se nyní diskutuje zákon o uvolnění omezení pro obchodování na volném trhu. Schválení novely ze strany senátu a prezidenta bude pravděpodobně už jen formalitou. ČNB se tak rozvážou ruce, kdy bude moci nakupovat bez časového omezení cenné papíry, například státní dluhopisy, a provádět tak kvantitativní uvolňování. Tuto pravomoc má ČNB již nyní, avšak pouze dočasně.

Vývoj 2T repo sazby ČNB, %, zdroj: tradingeconomics.com