PP FinancialTimes

Týdenní přehled: Santa Claus rally se tentokrát nekonala

Klasický předvánoční růst akciových trhů museli letos investoři oželet, ve zkráceném týdnu se totiž hlavní světové indexy obchodovaly bez jasného směru. Hlavním tématem byl opět koronavirus společně s na poslední chvíli schváleným fiskálním balíčkem v USA. Uklidnění přinesla po dlouhých letech konečně sjednaná brexitová dohoda.

Zpočátku týdne investory vystrašily zprávy o novém nakažlivějším druhu koronaviru šířícím se ve Spojeném království, díky čemuž se v pondělí na trzích objevila menší panika. Futures na americké akcie otevíraly o 3 % níže. Následně však došlo k uklidnění, neboť mutace viru podle všeho není výrazněji nebezpečnější a bude potlačitelná dříve uvedenými vakcínami.

Index S&P 500 tak v rámci uplynulého týdne zpevnil o kosmetických 0,1 %, bez jasného směru se přitom obchodovala i většina ostatních zámořských indexů. O něco hůře na tom byly evropské akcie, když například německý DAX odepsal 0,9 %. Obecně se nadprůměrně dařilo technologiím a menším společnostem.

Ve Spojených státech se oči investorů stále upínají ke stimulačnímu balíčku, ten byl schválen Kongresem v objemu 900 mld. USD. Vládní výdaje by měly směřovat na podporu menších firem a financování navýšených podpor v nezaměstnanosti, balíček rovněž zahrnuje přímou výplatu 600 USD všem občanům Spojených států.

Donald Trump však tvrdí, že přímá podpora je příliš nízká a raději by viděl platbu 2 000 USD do kapsy každého obyvatele USA. Přesto na poslední chvíli balíček podepsal a odvrátil tak vládní shutdown, který by nastal v úterý. Součástí balíku byl totiž i návrh rozpočtu na příští rok.

Dalším politickým tématem je brexit, v rámci jednání došlo konečně k dohodě Británie a EU, a to jen několik dní před vypršením přechodného období. Podle všeho by tak vzájemný obchod měl nadále probíhat bez cel, což je výbornou zprávou pro všechny mezinárodně orientované firmy. Mezi EU a Británií však budou zavedeny hraniční kontroly, britští občané zároveň nebudou moci žít v zemích unie bez víza. Dohoda konečně přinesla úlevu po dlouhých letech politických taškařic.

Na reálnou ekonomiku však mají nepříznivý vliv nynější opětovně zaváděné restrikce v rámci boji s koronavirem. Celá řada evropských zemí zpřísnila opatření ve snaze minimalizovat osobní kontakty, což se projeví v netradičně poklidných silvestrovských oslavách. Ve Spojených státech nadále pokulhává trh práce, když o podporu v nezaměstnanosti požádalo 805 tis. Američanů. Poprvé od dubna navíc došlo k meziročnímu poklesu výdajů domácností, a to o 0,4 %. Osobní příjmy poklesly dokonce o 1,1 %.

Konec letošního roku by se měl podle všeho odehrávat v poklidném duchu, ekonomický kalendář neobsahuje žádná podstatná makrodata. Tradiční report z amerického trhu práce, který bývá pravidelně zveřejňován první pátek v měsíci, bude pro tentokráte odložen až na 8. ledna.

V posledních týdnech se začínají množit předpovědi týkající se výkonnosti akcií pro rok 2021. Analytici většiny bankovních domů jsou poměrně optimističtí, když v průměru předpovídají růst indexu S&P 500 o přibližně 9 % na více než 4 000 bodů. Pokud by se tento scénář realizoval, rozhodně bychom se nezlobili.

Tabulka týdne: předpovědi bankovních domů pro úroveň S&P 500 na konci roku 2021, zdroj: marketwatch.com