PP FinancialTimes

Týdenní přehled: Okurková sezóna nehrozí

Ačkoliv úvod uplynulého týdne byl na trzích poměrně divoký a riziková aktiva si prošla znatelným poklesem, následující dny se nesly v optimistickém duchu. Akcie tak znovu překonávají nová historická maxima za podpory výborných firemních výsledků a výhledů silného ekonomického oživení.

Index S&P 500 připsal v průběhu minulého týdne 2 % a uzavřel znatelně nad úrovní 4 400 bodů, velmi dobře se dařilo technologickým akciím, když Nasdaq vyrostl dokonce o 2,8 %. Naopak akcie tradičních společností rostly o poznání pomaleji, konkrétně Dow Jones posílil o „pouhých“ 1,1 %. Přesto poprvé v historii zakončil nad úrovní 35 000 bodů. Akcie se tak zotavily z pondělního výprodeje, který odstartovaly obavy z delta varianty koronaviru. Ty však byly rychle zastíněny výborně se vyvíjející výsledkovou sezónou.

Prozatím v rámci Spojených států reportovala přibližně čtvrtina společností z indexu S&P 500, přičemž 88 % z nich překonává očekávání analytiků. To je nejvyšší míra pozitivních překvapení v historii. Nyní začínající týden pak přinese pomyslný vrchol výsledkové sezóny, když svá čísla představí giganti jako Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Apple nebo Tesla. Případné znatelné překonání predikcí by přineslo další růstový impuls pro akciové indexy. Zklamání může naopak odstartovat korekci.

Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo výrazné překvapení. Její bankéři budou nadále vyznávat silně uvolněnou měnovou politiku, neboť současné inflační tlaky považují za pouze přechodné. Již dříve si přitom ECB po vzoru Fedu otevřela prostor pro dočasné přestřelení inflačního cíle.

Mírné zklamání pak přinesl americký trh práce, když o podporu v nezaměstnanosti požádalo 419 tisíc lidí, což je o 60 tisíc více než v předcházejícím týdnu. Investoři to však vyhodnotili jen jako jednorázový výkyv v rámci klesajícího trendu.

Zajímavý je pokračující pokles výnosů státních dluhopisů v USA, když se v týdnu 10letý bond obchodoval s výnosem do splatnosti dokonce pod 1,2 % ročně. Pomohly k tomu obavy z delta mutace koronaviru, k čemuž se přidává přesvědčení investorů o tom, že současná inflace je pouze dočasného charakteru. Nízké bezrizikové výnosy jsou tak pro akciové trhy podporou.

V nynějším týdnu bude sledovanou událostí ve středu končící měnově-politické zasedání Fedu. Důležitá budou zejména vyjádření bankéřů o možném snižování objemu kvantitativního uvolňování, k čemuž by mohlo dojít již v závěru letošního roku. Pochopitelně v závislosti na pandemickém a inflačním vývoji. Pokud by růst spotřebitelských cen neustával, musel by Fed přistoupit k razantnějšímu utahování své měnové politiky, což je jednou z největších hrozeb pro akciové trhy.

Zejména v kombinaci s nyní opět rychle se šířící pandemií a možná až příliš optimistickými vyhlídkami investorů. To vše společně s nynějšími vysokými cenovými úrovněmi na akciových trzích vytváří riziko příchodu korekce. Obecně však ekonomické podmínky vypadají příznivě, firemní zisky rychle rostou a prostředí nízkých úrokových sazeb nás zřejmě jen tak neopustí. Případný pokles na akciích tak lze chápat spíše jako nákupní příležitost než riziko z pohledu dlouhodobého investora.

To se potvrdilo například v průběhu minulého býčího trhu z let 2009-2020, v jehož rámci jsme byli svědky hned šesti více než 10% korekcí na indexu S&P 500. V průměru se pak jednalo o 15% pokles trvající 46 dní. Investoři, kteří nezpanikařili, byli v průměru v následujících šesti měsících odměněni více než 18% výnosem. Na burze tak rozhodně platí, že trpělivost růže přináší.

Graf týdne: Vývoj indexu S&P 500 v letech 2009-2020, více než 10% korekce zvýrazněny šedě, zdroj: edwardjones.com