PP FinancialTimes

Týdenní přehled: pandemie v USA ustupuje

Akcie ve Spojených státech dosáhly v průběhu uplynulého zkráceného obchodního týdne nových historických maxim. Následně však pod tlakem rostoucích dluhopisových výnosů své zisky odepsaly a zakončily v mírné ztrátě. Pozitivem je ustupující pandemie v USA i některých evropských zemích, které by měly postupně přistupovat k uvolňování opatření.

Index S&P 500 v minulém týdnu odepsal 0,7 %, ještě hůře na tom byl technologický Nasdaq Composite, který ztratil 1,5 %. Důvodem tohoto vývoje jsou obavy z růstu úrokových sazeb, výnos 10letého státního dluhopisu USA se dostal na 1,34 % a od začátku roku je tak o více než 40 bazických bodů výše.

To vytváří tlak zejména na ceny technologických akcií s vysokou valuací, neboť očekávané zisky ve vzdálenější budoucnosti jsou diskontovány vyššími sazbami. Naopak hodnotovým akciím (zejména bankám) se slušně dařilo, když index Dow Jones vykázal mírný nárůst.

Pozitivem byl report maloobchodních tržeb v USA, které v lednu meziměsíčně vzrostly o 5,3 %. Jde o částečný důsledek schváleného stimulačního balíku, v jehož rámci dostali Američané s nízkými a průměrnými příjmy šek ve výši 600 USD. To se pochopitelně okamžitě odrazilo v jejich zvýšené spotřebě. Naopak trh práce Spojených států na tom stále není dobře, počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 861 tisíc za týden, což je nejvíce od poloviny ledna.

Situace by se však měla postupně zlepšovat společně s rostoucí proočkovaností populace. Prezident USA Biden očekává, že do června by měli mít všichni tamní obyvatelé možnost získat vakcínu proti koronaviru. Do normálu by se situace měla dostat okolo Vánoc.

Statistiky nových případů nákazy naznačují, že by nemuselo jít o plané vyjádření, neboť jejich počty od ledna vytrvale klesají. Zatímco na začátku ledna jsme byli v USA svědky dokonce více než 300 tisíc nakažených za jediný den, v posledním týdnu jsme se pohybovali na méně než čtvrtinových hodnotách.

Situace se zlepšuje i v některých západoevropských zemích, například Velká Británie by mohla v březnu opět otevřít školy. Tamní počty nových případů koronaviru poklesly na nejnižší úrovně od začátku loňského října. Škoda, že u nás je situace podstatně horší.

ČR je v celkovém počtu případů na počet obyvatel čtvrtou nejhorší zemí na světě, v počtu úmrtí pak pátou nejhorší. V oblasti počtu provedených testů jsme přitom až ve čtvrté desítce. To vypovídá o neúčinnosti opatření, špatné komunikaci vlády a zároveň nedisciplinovanosti Čechů.

Kryptoměnová párty pokračuje v plném proudu, když v průběhu víkendu bitcoin vystoupal až nad 58 000 USD. Jeho cenu tlačí výše efekt FOMO, tedy strach investorů, že jim ujíždí vlak, do kterého se snaží naskakovat za jakoukoliv cenu. Daří se i většině altcoinů, jejichž skutečná hodnota a smysl existence se však často limitně blíží nule. Opakuje se tak mánie z roku 2017, která pro velkou část spekulantů neskončila dobře.

V nyní začínajícím týdnu bude zajímavé sledovat vývoj okolo výnosů státních dluhopisů USA, pokud by pokračovaly v rychlejším růstu, mohlo by to způsobit dočasnou korekci na akciích. Za zmínku stojí i výsledková sezóna, která vstupuje do svého závěru. Z indexu S&P 500 reportovalo za poslední kvartál již více než 80 % společností, kterým se dokonce podařilo meziročně mírně navýšit své zisky. To je vzhledem k pandemii vynikající výsledek.

Z makrodat bude důležitý úterní report inflace v eurozóně, ve středu pak čísla německého HDP. Čtvrtek přinese předběžné statistiky ekonomického růstu USA za poslední kvartál. Hned dvakrát by pak měl před Kongresem vystoupit šéf Fedu. J. Powell. Zřejmě však jen zopakuje, že ekonomika se nadále nachází daleko od svého optima a vyžaduje vysoké dávky monetárních stimulů.

Graf týdne: Počty nových případů koronaviru v USA výrazně klesají, zdroj: worldometers.info