PP FinancialTimes

Týdenní přehled: ticho před bouří?

Akciové trhy se v průběhu minulého týdne vezly na optimistické vlně. Růstový impuls přinesl slušný začátek výsledkové sezóny v USA společně se známkami rychlého oživení tamní ekonomiky. Nervozita okolo rostoucích dluhopisových výnosů postupně opadá, burzy jsou tak zality sluncem a dobrou náladou.

Index S&P 500 v uplynulém týdnu připsal 1,4 % a uzavřel na 4 185 bodech. K tomu přispěly velmi slušné reporty výsledků významných bank jako JP Morgan nebo Goldman Sachs. Ekonomické škody pandemie budou zřejmě nižší, než se očekávalo, přičemž bankám svědčí vysoká obchodní aktivita a nárůst výnosů. Desetiletý dluhopis USA se obchoduje za 1,58 % ročně do splatnosti, tedy s výnosem o téměř 70 bazických bodů výše než začátkem roku.

V rámci začínající výsledkové sezóny za 1Q analytici očekávají meziroční nárůst čistých zisků firem z S&P 500 zhruba o čtvrtinu, což by znamenalo nejlepší výsledek od výrazného snížení korporátních daní z roku 2018. Výrazné zlepšení je patrné na poli maloobchodních tržeb, které meziměsíčně v rámci USA vzrostly o téměř desetinu. Pomáhá znovuotevírání restaurací a dalších dříve uzavřených částí ekonomiky.

Pozitivním impulsem byl i březnový šek na 1 400 dolarů, který obdržela většina Američanů. Zotavením si logicky prochází trh práce, když žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly nejnižších hodnot od začátku pandemie. Ve Spojených státech je tak ekonomické oživení na správné trajektorii.

Tomu nasvědčuje i klid investorů, neboť index implikované volatility VIX se dostal na nejnižší úrovně od loňských výprodejů. V závěru týdne klesl dokonce na úroveň 16 bodů, v posledním půlroce byl přitom nejčastěji okolo 23-27 bodů. Na burzovní frontě je tak klid.

Podobný vývoj je patrný i v Evropě, když STOXX Europe 600 připsal 1,2 %, jde dokonce o sedmý ziskový týden v řadě. A to navzdory nárůstu nakažených v Německu. Naopak Británie má naočkováno již téměř dvě třetiny populace a začíná s rozvolňováním.

Výraznější dynamiku nabrala inflace ve Spojených státech, která meziročně v březnu poskočila o 2,6 %, a to kvůli nízké srovnávací základně z loňského roku v kombinaci s nárůstem cen některých komodit. Zvýšené tempo růstu cen lze přitom očekávat i v příštích měsících, kdy by mohla inflace hravě přesáhnout úroveň 3 %. Doufejme, že půjde jen o dočasnou anomálii.

V rámci nyní začínajícího týdne bude zajímavé sledovat především výsledkovou sezónu v USA. Ve čtvrtek zasedá ECB, nicméně pravděpodobně se dočkáme jen ujištění, že uvolněná měnová politika bude pokračovat i nadále.

V průběhu letošního roku lze čekat pokračující trend zlepšování kondice světové ekonomiky a firem, i když dynamika bude zřejmě pomalejší než dříve. Velmi vysoké akciové výnosy z posledních kvartálů se rozhodně opakovat nebudou. Růstový trend může nadále pokračovat, nicméně cesta nebude rozhodně tak přímočará jako dříve.

Důvodů pro možnou korekci je hned několik. Jedním z nich je velmi optimistický sentiment investorů, kteří nemají v kontextu historických zisků strach podstupovat zvýšené riziko. Rostou tak objemy pákových obchodů či spekulací s opcemi mezi drobnými investory. A to v prostředí současných zvýšených valuací, kdy je prostor pro pozitivní překvapení z důvodu optimistických výhledů poměrně omezený. Akcie tak rozhodně budou vzhledem k absenci rozumných alternativ dlouhodobě slušnou investicí, dočasně by si však mohly vybrat oddechový čas.

Graf týdne: Vývoj indexu implikované volatility VIX značí nezvyklý burzovní klid, zdroj: finance.yahoo.com