PP FinancialTimes

Týdenní přehled: IPO šílenství v plném proudu

Hlavní událostí minulého týdne byl vstup na burzu společností DoorDash a Airbnb, po jejichž akciích se mohli investoři doslova utlouct. Na trhu je patrný výrazný příklon k riziku, který nebrzdí ani neustále rostoucí případy koronaviru a pravděpodobný tvrdý brexit.

Akciové trhy zakončily uplynulý týden mírnými poklesy, když index S&P 500 odepsal 0,9 %. O něco hůře na tom byly evropské akcie, například německý DAX ztratil 1,4 %. Obchodování však probíhalo v poměrně klidném duchu, když investoři již vyhlíželi blížící se vánoční svátky.

Zajímavý vývoj nabídlo IPO společností DoorDash a Airbnb. První zmíněná firma, zabývající se doručováním jídel z restaurací, se v rámci primárního úpisu zobchodovala za 102 USD za akcii, v pátek však uzavírala na ceně 175 USD, tedy o více než 70 % výše. Prozatím vytrvale ztrátovou společnost tak trh oceňuje na 56 mld. USD. Ještě lepší zhodnocení přinesl investorům úpis Airbnb, jejíž akcie týden uzavřely oproti ceně na primárním trhu dokonce o více než 100 % výše. Tržní kapitalizace ubytovacího portálu tak dosahuje gigantických 83 mld. USD.  

V prostředí nízkých úrokových sazeb a přebytečné hotovosti na trhu tak investoři dávají přednost rizikovým akciím. Letošní rok byl dokonce obdobím, kdy objem IPO překonal více než 1 000 miliard dolarů, což je nejvíce v historii. Ocenění akcií DoorDash a Airbnb je na první pohled extrémně vysoké a situace v tomto ohledu připomíná období vrcholící dot-com bubliny, kdy investoři bláznivě nakupovali akcie technologických společností s vidinou jejich budoucího růstu.

To se odráží ve zvýšených valuacích, když se index S&P 500 obchoduje za 22násobek očekávaných zisků pro rok 2021. Přesto lze na trhu nalézt celou řadu zajímavě oceněných společností, vybírat jednotlivé akcie se tak bude v rámci následujícího období vyplácet více než dříve.

Někteří investoři však ztrácí zábrany a jako by nevnímali všudypřítomná rizika. Počty nových nakažených koronavirem v USA překonávají 200 tisíc denně, dohoda o fiskálním balíčku je stále nejistá a Británii zřejmě skutečně čeká odchod z EU bez dohody. Pracovní trh v USA navíc v minulém týdnu zklamal, když 850 tisíc Američanů požádalo o příspěvky v nezaměstnanosti, což je nejhorší číslo od poloviny září.

Důvody k optimismu však rozhodně nechybí. Blížící se nasazení vakcín by mělo znamenat výrazné oživení ekonomické aktivity. To se odrazí v růstu zisků firem, které by měly v rámci příštího roku v USA vzrůst o více než 20 %. Do toho je na trhu stále velmi holubičí Fed, ke kterému se přidává i expanzivní rozpočtová politika vlády. Pokud vše půjde podle plánu, 2021 by měl být výrazně optimističtějším rokem než ten letošní.

V dnes začínajícím týdnu budou investoři sledovat zejména středeční report maloobchodních tržeb v USA a následné zasedání Fedu. Za zmínku stojí i čtvrteční čísla týkající se registrací automobilů v Evropě či na stejný den naplánované zasedání ČNB. Od centrální banky se však výrazný krok v předvánočním čase nečeká.

Ačkoliv konec roku bývá na trzích zpravidla klidným obdobím, letos bychom se ještě mohli dočkat zvýšené volatility. Přeci jenom nezodpovězených otázek na stole zůstává stále hodně. Přesto je pravděpodobné, že rok 2020 bude z investičního pohledu povedeným, vždyť index S&P 500 od ledna přidává přes 13 %.

Graf týdne: Airbnb v prvním dnu obchodování vzrostlo o 115 %, jde o nejsilnější nárůst v historii v rámci IPO nad 1 mld. dolarů, zdroj: Bloomberg