PP FinancialTimes

Týdenní přehled: ČNB hasí požár

ČNB bije na poplach a nečekaně rychle zvyšuje úrokové sazby. Stach z vysoké inflace tak roste nejen mezi veřejností či firmami, ale i strážci měnové politiky. Ti, které chytře neinvestují své dlouhodobé úspory, dnes zažívají znatelnou erozi jejich kupní síly.

Září tradičně pro akcie nebývá zrovna povedený měsíc a letošek nebyl výjimkou. V jeho průběhu prošel index S&P 500 poklesem o bezmála 5 %, což je nejhorší výsledek od loňského března. Ani na týdenní bázi se akciovým investorům příliš nedařilo, když S&P 500 odepsal 2,2 %. Kvůli nárůstu úrokových sazeb se pod výraznější tlak dostaly technologické akcie, konkrétně Nasdaq ztratil 3,2 %. Důvodem je větší citlivost růstových akcií na vývoj dluhopisových výnosů.

Investoři tak začínají vzhledem k současné inflaci a výhledům na utahování měnové politiky požadovat vyšší zhodnocení. Zatímco ještě před měsícem se 10letý státní dluhopis USA obchodoval s výnosem 1,3 %, dnes je to bezmála 1,5 % ročně do splatnosti.  To pochopitelně tlačí ceny akcií v USA směrem níže. Nedařilo se ani evropským akciím, když STOXX Europe 600 v uplynulém týdnu odepsal 2,2 %. Nepotěšila rovněž inflace, která v eurozóně dosáhla 3,4 % meziročně, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. Důvodem růstu cen jsou z velké části výrazně zdražující energie.

Co se dění v Číně týče, došlo k určitému uklidnění. Pomohla zpráva o tom, že tamní vláda zřejmě nechce nechat krachujícího developera Evergrande na holičkách, neboť od něj odkoupila částečný podíl v jedné z čínských bank za 1,5 mld. USD. Soudruzi tak pravděpodobně nenechají dopustit neřízený bankrot, který by mohl ohrozit tamní finanční systém. Postiženy by neměly být ani domácnosti, které si u firmy rezervovaly byty. Druhý Lehman Brothers tak z Evergrande velmi pravděpodobně nebude.

Obavy z inflace jsou výrazně patrné i na domácí půdě. Investory překvapilo výrazné zvýšení základní sazby ČNB rovnou o 75 bazických bodů na 1,5 %. Jde o nejsilnější utažení měnové politiky za posledních 24 let. Ze strany centrálních bankéřů se bezesporu jedná o správný krok, neboť ekonomika je díky předchozím silným stimulům velmi dobře rozjetá, což potvrzuje i místy přehřívající se trh práce. Vždyť míra nezaměstnanosti je v ČR společně s Japonskem nejnižší v rámci všech zemí OECD. Krok ČNB tak vyjadřuje odhodlání bojovat s inflací a snahu zabránit hlubšímu zakořenění očekávání vysokého růstu cen v rámci českých firem a domácností.

Navyšování základní sazby lze přitom čekat i na příštích zasedáních. To se propíše zejména do nákladů na financování firem, neboť podnikové úvěry jsou často úročeny variabilní sazbou. Dražší peníze pocítí i domácnosti, které plánují pořídit či refinancovat hypotéku. Obecně však lze říct, že úrokové sazby jsou v Česku stále nízké, zejména v kontextu současné inflace, a nadále podporují ekonomiku v růstu. Rozhodnutí ČNB tak lze hodnotit pozitivně, a to navzdory hlasitým protestům ze strany vrcholných politiků, zejména ministryně financí Schillerové.

Čeká nás předvolební týden, tudíž pozornost Čechů bude výrazně směřovat k posledním krokům politiků v rámci kampaní. Z investorského pohledu je však důležitější dění v zahraničí, konkrétně za pozornost stojí páteční report z trhu práce v USA za září. Očekává se, že americká ekonomika vytvořila 490 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti by přitom měla poklesnout na 5,1 %. Tedy veskrze pozitivní vývoj. V kontextu velmi vysokých cen ropy nelze opomenout ani dnešní zasedání kartelu OPEC+, jehož členové by mohli oznámit navýšení produkce černého zlata.

Graf týdne: ČNB výrazně navýšila 2T repo sazbu