PP FinancialTimes

Centrální banky se k normalizaci sazeb nechystají

Velmi uvolněná měnová politika centrálních bank tu s námi bude ještě dlouhou dobu, naznačují to zasedání Fedu i Bank of England.

Nízké úrokové sazby a programy kvantitativního uvolňování se zřejmě stávají novým normálem. Centrální banky tak reagují na nynější složitou ekonomickou situaci okolo koronaviru, hluboké vládní deficity a nervozitu na trhu práce.

Na svém středečním zasedání totiž bankéři Fedu prohlásili, že úrokové sazby zůstanou na současných prakticky nulových úrovních až do roku 2023.

Pozitivní je však lepší prognóza, podle níž by americká ekonomika měla letos poklesnout o 3,7 %, dříve se přitom očekával propad o 6,5 %. Fed přesto hodlá pokračovat v nákupech aktiv v objemu alespoň 120 mld. USD měsíčně. Podle dřívějšího prohlášení je přitom dočasně ochoten tolerovat i vyšší inflaci v zájmu ekonomického růstu.

Podobný tón zněl i na včerejším zasedání Bank of England, která dokonce naznačila možnost zavedení záporných úrokových sazeb. K těm by bankéři přistoupili zřejmě ve chvíli, kdy by se výrazně horšila situace okolo koronaviru či brexitu.

Uvolněná měnová politika je v každém případě dobrou zprávou pro investory. Ti se mohou spolehnout na pomoc ze strany centrálních bank ve chvíli, kdy by se na trhy opět vrátila nervozita.

Vývoj bilance americké centrální banky Fed, mld. USD, zdroj: FRED