PP FinancialTimes

CFD – cesta k jisté ztrátě?

Obchodování CFD kontraktů je v poslední době mediálně často propagovaný nástroj, pomocí kterého lze údajně zhodnocovat prostředky na finančních trzích. Realita však zpravidla tak veselá není, když většina investorů touto cestou přichází o peníze.

CFD (z anglického contract for difference) je finanční derivát, pomocí kterého lze spekulovat na růst nebo pokles podkladových aktiv, nejčastěji akcií, komodit, měn a dalších nástrojů. Jde o mimoburzovní kontrakt uzavíraný mezi investorem a brokerem, klient tak nezískává podkladové aktivum, ale pouze příslib, že po uzavření obchodu dojde k vypořádání zisku či ztráty z objemu otevřené pozice.

Tyto kontrakty v sobě navíc zpravidla zahrnují finanční páku. I krátkodobý menší pohyb v nepříznivém směru tak může vyústit v úplnou ztrátu vložených prostředků.

A právě na to brokeři nabízející CFD kontrakty spoléhají, neboť zisk investora je zároveň ztrátou brokera a naopak. Obchodník s cennými papíry je tak v tomto případě zainteresován na tom, aby investor nebyl úspěšný, vzniká tak jednoznačný konflikt zájmů.

Obchodování CFD je tak zpravidla výhodné pro brokera, nikoliv pro jeho zákazníka. A to i kvůli účtovaným spreadům či poplatkům za otevření obchodu a držbu přes noc. Tyto náklady jsou navíc pro většinu retailových investorů obtížně srozumitelné. Svět CFD tak lze přirovnat ke kasinu, kde většina hráčů dlouhodobě prodělává.

To je ostatně patrné i ze statistik, které musejí brokeři z důvodu regulace povinně reportovat. Například v případě obchodníka s CFD kontrakty XTB došlo ke vzniku ztráty na účtu 80 % retailových investorů. Podobných výsledků přitom dosahují investoři i u konkurenčních společností.

Na rizika spojená s obchodováním s rozdílovými smlouvami (CFD) ostatně na jaře upozornila i ČNB, drobní investoři by se tak měli těmto nástrojům raději vyhnout.

Upozornění ČNB na obchody s nástroji typu CFD, zdroj: cnb.cz