PP FinancialTimes

Levné hypotéky táhnou ceny nemovitostí výše

I v posledním čtvrtletí loňského roku měly ceny bytů růstovou tendenci. Jedním z důvodů je velmi levné financování, když úroky v rámci úvěrů na bydlení poklesly pod 2 %. Zájem Čechů o hypotéky tak trhá rekordy.

Nemovitosti nadále zůstávají jistotou v nejistém světě, alespoň si to myslí velká část tuzemských domácností, které vzaly realitní trh útokem. V loňském roce byly poskytnuty hypoteční úvěry v objemu 254 miliard korun, což značí téměř 40% nárůst. To společně s nedostatečnou stavební aktivitou logicky vede k růstu cen.

V průběhu posledního kvartálu roku 2020 došlo k meziročnímu navýšení cen bytů v rámci ČR o 7,6 %. Tahounem byly zejména regiony mimo Prahu, kde ceny poskočily dokonce bezmála o 11 %.

V hlavním městě byl pak vývoj umírněnější, konkrétně došlo ke zdražení o 5,2 %. Dlouhodobě je však Praha jasným lídrem v oblasti cenového růstu, když od roku 2012 tamní byty vystřelily o 87 %.

To však evidentně nebrzdí zájem o pořízení vlastního bydlení, které lidé vnímají jako zabezpečení na stáří a dlouhodobý uchovatel hodnoty. Jde rovněž o pojistku proti možnému selhání penzijního systému.

Nebojí se tak brát průměrnou hypotéku ve výši bezmála 3 milionů korun, pozitivem jsou totiž velmi nízké úrokové sazby. V průměru na hypotékách dosahují 1,96 %, tedy hluboko pod inflaci.

V letošním roce lze čekat mírný nárůst cen hypoték, ČNB by totiž měla přistoupit ve druhém pololetí k navýšení úrokových sazeb. Dopad na dostupnost financování však bude pouze omezený, průměrný úrok na hypotéce by měl letos vzrůst jen o několik desetin procentního bodu.

Vývoj cen bytů v ČR, 2010 = 100, zdroj: ČSÚ